Pisanie tekstów za pieniądze – jak zarabiać na pisaniu treści?

W dzisiejszym artykule poznamy, czym charakteryzuje się pisanie tekstów za pieniądze. Gorąco zapraszamy do przeczytania!

Zastanawiałeś się kiedyś czy Twój talent pisarski dałoby się przekuć w zajęcie o charakterze zarobkowym? Jeśli myślisz o rozwoju w kierunku profesji copywritera, poniższy tekst dla Ciebie. Jak zatem zacząć pisanie tekstów za pieniądze? O tym w dzisiejszym artykule!

Pisanie tekstów za pieniądze – podstawowe umiejętności

Copywriting rządzi się swoimi prawami i wymaga on nas dwóch rodzajów umiejętności. Pierwsze z nich, nazywane umiejętnościami „wrodzonymi” obejmują szeroko pojęty talent pisarski lub tzw. lekkie pióro. Oczywiście nikt nie urodził się pisarzem, a dopiero wraz z biegiem lat i progresu w edukacji dochodził do wniosku, że przychodzi mu tu z większą łatwością niż innym.

Drugą z nich są umiejętności „nabyte”, świadczące o posiadaniu teoretycznej wiedzy na temat pisania tekstów za pieniądze.  Określane mianem „hard skills”, charakteryzujące się techniczną wiedzą na temat tworzenia komercyjnych treści. Do najważniejszych z nich należy m.in.:

 • znajomość i respektowanie reguł języka polskiego;
 • przestrzeganie zasad SEO (mających ogromny wpływ na pozycjonowanie w wyszukiwarkach);
 • posługiwanie się językiem korzyści i treścią dostosowaną do danego profilu odbiorcy;
 • opanowanie zasad formalno-prawnych, związanych z rozliczaniem podatku, podpisywaniem umów itp.

Dodatkowo o wszelkich błędach w copywritingu przeczytasz tutaj: https://copyseo.pl/bledy-w-copywritingu/

Pisanie tekstów za pieniądze – od zlecenia do rozliczenia. Schemat i kolejność działania

Jesteś urodzonym pisarzem i zdążyłeś już poznać podstawowe umiejętności potrzebne to rozpoczęcia pisania tekstów za pieniądze. Przyszedł czas, aby wykorzystać je w praktyce.

Oczywiście nie ma jednego, stałego schematu przedstawiającego wszystkie etapy realizacji projektu. Aczkolwiek poniżej przedstawiony może stanowić optymalną bazę do ułożenia swojego własnego planu działania.

Etap 1 – praktyka

Mimo teoretycznej wiedzy i umiejętności pisarskich nie obejdzie się bez odpowiedniej praktyki. Pisanie, pisanie i jeszcze raz pisanie to jedyny słuszny sposób, aby w pełni wyrobić w sobie „copywriterski instynkt”. Żaden klient nie zdecyduje się na wybór Twoich usług bez sprawdzenia Twojego portfolio i analizy Twoich tekstów. W tym celu warto zaangażować się w praktyki, pozwalające na stopniowe tworzenie własnego stylu, a co za tym idzie, własnych tekstów za pieniądze.

Jest to zdecydowanie najważniejszy etap, którego nie sposób ominąć. Mimo tego, że zawód copywritera jest relatywnie młody, to rynek zdążył się już stać odpowiednio konkurencyjny, a co za tym idzie, sprawnie weryfikuje wszelkie braki w kształceniu. Warto zapoznać się z ogłoszeniami na temat praktyk, publikowanych przez wybrane agencje.

Agencja w Poznaniu, która oferuje praktyki dla początkujących pisarzy to Content Writer. Tutaj znajdziesz ich zakładkę dot. praktyk: https://contentwriter.pl/copywriter-praktyki/

Etap 2 – pozyskiwanie zleceń

Istnieją dwie opcje, aby pozyskać klienta. Jedna z nich to angaż w większej agencji copywriterskiej, która przypisze Ci konkretne zlecenie od konkretnego kontrahenta, na podstawie wewnętrznej selekcji. Natomiast druga opcja zakłada samodzielne pozyskanie zleceń na giełdach tekstowych, grupach tematycznych w mediach społecznościowych lub na własnej stronie internetowej.

Etap 3 – kwestie formalne

Jak wskazuje sama nazwa artykułu, piszemy za pieniądze. A żeby wszystko było jasne od samego początku, należy zadbać o kilka szczegółów, takich jak:

 • objętość treści;
 • czas realizacji;
 • stawka za 1000 zzs (bądź inaczej ustalony format);
 • sposób rozliczenia.

Zadbaj również o swój osobisty interes i ustal szczegóły osobistych praw autorskich, tak, aby twoje najnowszy tekst wzbogacił również Twoje portfolio.

Etapy wykonawczo – rozliczeniowe

Przechodzimy to etapów typowo roboczych, na które składają się:

 • wykonanie;
 • wysyłka;
 • autoryzacja;
 • rozliczenie.

Aby w pełni zrozumieć powyższe etapy, warto przeczytać artykuł zamieszczony na jednej z witryn zajmującej się informacjami na temat zarabiania przez Internet, w tym pisaniu tekstów za pieniądze.

Pisanie tekstów za pieniądze – podsumowanie

Podsumowując, powyższy artykuł zwraca szczególną uwagę na etapy okołoprocesowe, przygotowujące do pełnego korzystania z przywileju, jakim jest pisanie tekstów za pieniądze. Wyżej wymienione umiejętności oraz etapy zostały przedstawione więc w sposób uniwersalny i nie trzeba się ich trzymać sztywno. Jednakże stanowią treściwą podstawę na temat wyżej wspomnianej dziedziny oraz początkach w jej rozwoju.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *